بررسی وضعیت عرضه خودرو به بازار کشور

تحریم‌های صنعت خودرو علاوه بر اینکه تیراژ خودروسازان را کاهش داد، عرضه به بازار را نیز با اخلال همراه کرد. کاهش تیراژ در کنار اجرای طرح‌های ناموفقی مانند پیش‌فروش‌های گسترده باعث شد تا خودروسازان با چالشی به نام تعهدات معوق روبه‌رو شوند. چالش تعهدات معوق بیش از پیش عرضه محصولات دو خودروساز بزرگ کشور به بازار را تحت فشار قرار داد و همین مساله آشفته شدن بازار خودرو را رقم زد. بر این اساس با کاهش عرضه خودرو به بازار بساط واسطه‌گری و دلالی در بازار بیش از پیش داغ شد.

در ۴ ماه اول امسال تولید سوزوکی ویتارا و رنو ال90 به صفر رسید

براساس گزارش ۴ماهه شرکت ایران‌خودرو، تولیدات این شرکت درحالی با رشد ۳۴ درصدی از ۹۸ هزار و ۵۷۳ دستگاه در چهارماهه ۹۸ به ۱۳۲هزار و ۳۲۶ دستگاه در ۴ماهه اول امسال رسیده که عمده این تولیدات مربوط به گروه پژو، سمند، رانا، دنا و گروه وانت‌ها متمرکز شده، دو خودرو اصلا تولید نشده و تولید دو خودروی دیگر نیز تا ۹۵ درصد کاهش یافته است.

رشد قیمت تولید خودرو باعث گرانی خودرو در بازار است

خودروسازی کشور با وجود افزایش اندک تیراژ و تداوم تولید زیر ظرفیت در سال ۹۸، در مجموع با رشد بهای تولید نسبت به ۹۷ مواجه شده است. بر این اساس، بهای تولید (بهای خام) ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو طی سال گذشته بالغ بر ۴۰ هزار میلیارد تومان بوده است که نسبت به ۹۷ چیزی حدود شش هزار میلیارد تومان رشد را نشان می‌دهد. طبق صورت‌های مالی ارائه‌شده به بورس، دو خودروساز بزرگ (ایران‌خودرو و سایپا) در سال ۹۸ با رشد بهای تولید مواجه شده‌اند، حال آنکه پارس‌خودرو تحت تاثیر حذف و کاهش شدید تیراژ محصولات مونتاژی‌اش، افتی بزرگ را در این بخش به خود دیده است.

طرح ترافیک از اول شهریور در تهران اجرا می شود

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران گفت: طرح ترافیک از اول شهریور اجرا می‌شود.

محمد علیخانی گفت: لغو طرح ترافیک تاثیری را در تعداد مسافران مترو نداشته است، تابع تصمیمات ستاد ملی کرونا هستیم، اما لغو طرح ترافیک تشویق شهروندان به استفاده از خودرو شخصی است.

تدابیر جدید مجلس و دولت برای افزایش تولید و کاهش قیمت خودرو

معاون دفتر صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صمت با اشاره به اهمیت اصلاح قانون فروش مواد اولیه صنعت خودرو در بورس کالا، از اقدامات و تدابیر مجلس در تدوین طرح هایی خبر داد که در صورت تصویب علاوه بر بازنگری در قانون خودرو منجر به اتفاقات خوبی در صنعت خودروسازی خواهد شد.

اخبار و تازه ها