موضع گیری عجیب وزارت صمت در مورد واردات خودرو

سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معادن و تجارت در آستانه آزادسازی واردات خودرو معتقد است واردات در شرایط ارزی فعلی کشور اشتباه است و بهتر است تا پایان امسال انجام نشود

 آزادسازی خودرو تنها یک قدم تا عملی شدن فاصله دارد. وزیر صنعت معدن و تجارت معتقد است واردات در شرایط ارزی فعلی کشور اشتباه است و بهتر است تا پایان سال انجام نشود.

به نقل از دنیای اقتصاد طرح آزادسازی واردات خودرو اواخر شهریور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مطرح و تصویب شد. این مصوبه برای تایید به شورای نگهبان رفت و با ایراداتی که شورا به آن وارد کرد مصوبه به مجلس بازگردانده شد. حالا قرار است بعد از رفع ایرادات بر روی مصوبه کار کرده و آن را دوباره به شورا بفرستند. همانطور که از اظهارات کارشناسان و نمایندگان مجلس مشخص است مصوبه واردات خودرو با توجه به اینکه شورای نگهبان ایرادات اساسی به آن نگرفته شانس زیادی برای تایید دارد. اما با این حال وزیر صمت از سرگیری واردات خودرو را اشتباه می داند.

وزیر صمت اعلام کرده: در شرایط معمولی وقتی تراز تجاری و ارزی کشور متعادل است واردات خودروی خارجی می تواند مفید باشد و فضای رقابتی ایجاد کند اما درحال حاضر تا زمانی که به یک توازن در تراز خارجی برسیم واردات اشتباه است. 

به گفته فاطمی واردات خودرو در این شرایط حجم زیادی از منابع ارزی را درگیر می کند.

وزارت صمت برنامه ویژه ای برای صادرات دارد، و گفته است ما به دنبال رسیدن به توازن ارزی هستیم و بعد از آن واردات خودرو می تواند انجام شود. اظهارات بگونه ای است که وزیر صمت در جلسات تخصصی مربوط به طرح واردات خودرو حضور داشته است و مخالفتی نیز در این مورد نداشته است، و با توجه به گفته ها طرح واردات خودرو با توجه به نظر وزارت صمت تدوین شده است و دولت و این وزارت خانه مخالفتی نداشته اند. اما با این حال وزارت صمت موضع شفافی درباره واردات خودرو ندارد، و قاطعانه مخالفت یا موافقت خود را اعلام نمی کند.

به اعتقاد کارشناسان در این شرایط شروع واردات خودرو می تواند در نزولی کردن قیمت به ویژه در بازار خودروهای خارجی کشور رقابتی ایجاد کند و به تنظیم بازار کمک کند، هیچ تردیدی نیست که تنظیم بازار خودرو نیاز به افزایش عرضه دارد و چون خودروسازان داخلی توان تولید در تیراژ بالا را ندارند واردات می تواند به بهبود عرضه کمک کند.

اخبار و تازه ها