ارز ۴۲۰۰ تومانی مبنای محاسبه حقوق ورودی واردات خودرو حذف می‌شود

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: ضرورتی ندارد برخی کالاهای وارداتی مانند خودرو با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شود و باید این ارز که مبنای محاسبه حقوق ورودی خودرو است، حذف و قیمت آن واقعی شود و در صورت انجام این کار بیش از ۵ هزار میلیارد تومان منابع جدید تامین می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری به نقل از خانه ملت، محمد خدابخشی نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در تشریح نشست امروز این کمیسیون گفت: این نشست با حضور معاونان وزیر اقتصاد و امور دارایی، اکرمی معاون نظارت مالی و خزانه داری کل کشور و میراشرفی رئیس کل گمرک برای بررسی میزان درآمدهای مالیاتی و اوراق در بودجه 1400 برگزار شد.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس ادامه داد: براساس گزارش اکرمی از ابتدای امسال تاکنون به میزان حدود 41 هزار و هفتصد میلیارد تومان به طلبکاران اوراق تحویل داده شده و 90 هزار میلیارد تومان اوراق هم فروخته و نقدا پرداخت شده است یعنی مجموعا 131 هزار میلیارد تومان تاکنون از طریق اوراق در بودجه 1399 تامین مالی انجام شده است.

*میلیاردها تومان اوراقی که باید در 5 سال تسویه شود!

وی تاکید کرد: معاون نظارت مالی و خزانه داری کل کشور در خصوص میزان انتشار اوراق در بودجه 1400 هم گفت، قرار است سال آینده 125 هزار میلیارد تومان اوراق منتشر شود که نسبت به بودجه سال 99 که 88 هزار میلیارد تومان بوده، 42 درصد رشد داشته است. همچنین 70 هزار میلیارد تومان اوراق هم برای فروش نفت در نظر گرفته شده است.

خدابخشی با اشاره به میزان اوراقی که باید در سال‌های مختلف تسویه شود هم بیان کرد: در سال 99، 59 هزار و 600 میلیارد تومان، در سال آینده بیش از 82 هزار میلیارد تومان، در سال 1401 باید 94 هزار میلیارد تومان، در سال 1402، 95 هزار میلیارد تومان و در سال 1403 باید 17 هزار میلیارد تومان اوراق تسویه شود.

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در ادامه اظهار کرد: میراشرفی رئیس کل گمرک هم در این جلسه گزارشی از میزان درآمدهای گمرکی ارائه کرد که براساس آن در سال 1398، 44 میلیارد دلار و امسال به طور متوسط روزانه 98 میلیون دلار واردات انجام شده که تا پایان امسال برآورد می‌شود، حجم واردات به 36 میلیارد دلار افزایش پیدا کند. همچنین 12 هزار میلیارد تومان مربوط به حقوق ورودی  و 5 هزار میلیارد تومان هم در بحث تخفیفات و معافیت‌ها که مجموعا 18 هزار میلیارد تومان درآمدهای گمرکی خواهد بود.


* 22 هزار و 600 میلیارد تومان درآمدهای گمرکی در بودجه سال 1400

نماینده مردم الیگودرز در مجلس تاکید کرد: براساس اعلام میراشرفی 42 میلیارد دلار درآمدهای پیش‌بینی شده در سال آینده از واردات است که از این میزان 8 میلیارد دلار برای کالای اساسی و 34 میلیارد دلار کالاهای غیراساسی که عمدتا مواد اولیه تولید هستند، در نظر گرفته شده است. همچنین درباره ریز اقلام مربوط به درآمدهای گمرکی اعلام کرد، 2 هزار میلیارد تومان با تعرفه 85 درصد و ارز 4200 تومانی برای واردات خودرو در سال آینده پیش بینی شده است که مجموعا 22 هزار و 600 میلیارد تومان درآمدهای گمرکی در بودجه سال 1400 پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: نمایندگان نقطه نظرات خود را درباره مباحث مالیاتی و اوراق منتشر شده بیان و اعلام کردند، ضرورتی ندارد برخی کالاهای وارداتی مانند موارد مربوط به خودرو با ارز 4200 تومانی وارد شود و باید ارز 4200 تومانی برای خودرو که مبنای محاسبه حقوق ورودی است، حذف و قیمت آن واقعی شود و در صورت انجام این موضوع بیش از 5 هزار میلیارد تومان منابع جدید از طریق واردات خودرو تامین می شود.

خدابخشی تصریح کرد: بررسی‌ها در بحث درآمدهای مالیاتی و حقوق گمرکی نشان می‌دهد، میزان درآمدهای حاصل از پرداخت مالیات توسط مردم  بیشتر از آن چیزی است که دولت در لایحه 1400 پیش‌بینی و ذکر کرده است یعنی برآوردها نشان می‌دهد، مالیات‌های پرداختی مردم بیش از 225 هزار میلیارد تومانی است که دولت در بودجه سال آینده قرار داده و بنابراین تاکید کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات این است، باید میزان مالیات پرداختی مردم به صورت شفاف در بودجه سال 1400 قید شود.

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تاکید کرد: همچنین کارگروهی در این کمیسیون برای بررسی موارد مربوط به حقوق ورودی کالاهای مختلفی که قرار است نسبت به آنها تجدید نظر شود، تشکیل شد.

اخبار و تازه ها